Práca pedagogického a odborného zamestnanca v školstve je v súčasnosti náročnou a nekonečnou cestou. Rôznorodosť náročných situácií, problémov či vzťahov v každodennej praxi vytvára veľký nápor a emočný tlak na pedagóga alebo odborného zamestnanca.
Tieto špecifiká práce predstavujú vysoké riziko následkov pôsobenia dlhodobého stresu - syndrómu vyhorenia, ktorému sa dá predchádzať pomocou supervízie.
Supervízia patrí k najúčinnejším nástrojom podpory a pomoci pracovníkom v pomáhajúcich profesiách, teda aj pedagógom, odborným zamestnancom a cez nich i samotným žiakom. Pomáha im pozerať sa na svoju profesijnú prácu z inej perspektívy, vedie k zamysleniu, sebareflexii a získavaniu nadhľadu nad svojou prácou. Ide o jednu z najefektívnejších metód profesionálneho rastu, je nástrojom rozvoja pracovníka a organizácie, nástrojom zvyšovania kvality práce s klientom/ žiakom. Nie je kontrolou, je pomocou a podporou. Supervízor nemôže byť v profesnom vzťahu so supervidvaným, ani jeho organizáciou. supervízor dodržiava etický kódex svojej profesii.
Funkcie supervízie:
- Vzdelávacia - ide o rozvoj kompetencií, zručností, porozumenia a schopností pomáhajúceho odborníka s cieľom lepšie porozumieť klientovi/žiakovi, kolegovi, viac si uvedomovať svoje reakcie voči nemu, rozumieť dynamike vzťahu medzi nimi.
- Podporná - týka sa podpory a pomoci zvládať emócie súvisiace s prácou pomáhajúceho odborníka s klientom.
- Riadiaca - plní hlavne funkciu kvality práce v prospech supervidovaného a v prospech klienta.
- Etická - napomáha uvedomeniu si vlastným etických dilem a limitov.
Možnosti supervízie v školskom prostredí
- Individuálna supervízia
- Skupinová supervízia neštruktúrovaná, štruktúrovaná (formou bálintovských skupín) pre pedagogických aj odborných zamestnancov: - školskí špeciálni pedagógovia, školskí psychológovia, - učitelia, výchovní poradcovia, koordinátori prevencie, - riadiaci pracovníci škôl.
- Tímová supervízia pre školu, alebo školské zariadenie.